KOCAELİ İL MEM ARGE

EDÜ - Eğitimde Değer Üretenler

Eğitimde Değer Üretenler Portalımız Yayımda
EDÜ - Eğitimde Değer Üretenler

 

T.C. KOCAELİ VALİLİĞİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Strateji Geliştirme Hizmetleri Şubesi Ar-Ge Birimi

EDÜ ? EĞİTİMDE DEĞER ÜRETENLER / BİLGİ NOTU

Faaliyetin Künyesi

Milli Eğitimin Genel Amaçları doğrultusunda, İlimizdeki eğitim kalitesini artırmaya yönelik başarılı çalışmaların tespit edilmesi; bu çalışmalarda görev alan eğitim aktörlerinin deneyim ve tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşabilmesi, 2023 Eğitim Vizyonu çalışmalarına değer katan ve fark yaratan uygulamaların teşvik edilmesi amacıyla EDÜ - Eğitimde Değer Üreten öğretmenlere yönelik bir çalışma başlatılmıştır.

Eğitimde Değer Üretenler Projesi kapsamında; üreten, değer katan ve iyi uygulamalarını paylaşmak isteyen yönetici ve öğretmenlerimizin çalışmalarının, il çapında yaygınlaştırılması, farklı okul ve kurumlarda uygulanabilmesi ve yeni fikir ve projelere öncülük etmesi amacıyla, yerinde ziyaret edilerek izlenmesi hedeflenmektedir.

Faaliyetin Amaçları

Ø  Hali hazırda Eğitimde Değer Üreten yönetici ve öğretmenlerin çalışmalarının bilinirliğini artırmak ve İl genelindeki eğitim paydaşlarına ilham kaynağı olmasına imkân tanımak,

Ø  Öğretmen ve yöneticileri eğitimin niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve motivasyonlarını artırmak

Ø  Farklı ve yeni uygulamaları ortaya çıkararak eğitim-öğretimde yenilikçi yöntemlerin, tekniklerin ve uygulamaların geliştirilmesine katkı sunmak,

Ø  Proje sonunda uygulanabilir çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmasını sağlamak ve

Ø  Özgün uygulamaların yaygınlaşmasını sağlayarak İl genelinde bir sinerji oluşturmaktır.

Faaliyetin Özeti

2018-2019 eğitim öğretim yılında öğretmenlerimiz tarafından aşağıda belirtilen kategoriler altında yapılan çalışmalarının başvuruları alınmış, toplamda 75 proje başvurusu yapılmıştır. Her ilçeden bir Şube Müdürü ve bir Okul Müdürü belirlenerek oluşturulan İzleme ve Değerlendirme Komisyonu yapılan çalışmaları değerlendirmiş ve ilk 20 çalışma için yerinde izleme ve değerlendirme yapılmıştır

Yapılan tüm çalışmalar sırasıyla oluşturulan komisyonla yerinde izlenmiş ve çalışmalar öğretmenlerimizin anlatımıyla 3er dakikalık video olarak kayıt altına alınmıştır. Bu videolar oluşturulan web sitesinde (https://kocaeli.meb.gov.tr/edu) yayınlanmaya başlamış ve diğer öğretmenlerimizin de bu çalışmalardan faydalanabilmesi ve eğitimin niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve motivasyonlarını artırmak amacıyla herkesin ulaşımına açık hale getirilmiştir.

Yapılan Faaliyetlerin Kategorileri:

Ø  Fiziki Ortamların Geliştirilmesi

Ø  Tutum ve Davranış Geliştirme

Ø  Devamsızlık

Ø  Mesleki Gelişim

Ø  Öğretimsel Liderlik

Ø  Özel Eğitim

Ø  Yabancı Dil

Ø  Erken Çocukluk

Ø  Dijital Eğitim İçerikleri

Ø  Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler

Ø  Sportif Faaliyetler

Ø  Paydaş katılımı başlıkları altında kategoriler belirlenmiş ve başvurular bu kategoriler altında alınmaya başlamıştır.

Sonuçlar

İyi Uygulama Olarak Tespit Edilen Çalışmalar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İşbirliği İçerisinde İlgili Okul/Kurumca organize edilecek bir etkinlikle eğitim bölgesinde çalışma alanının doğrudan etkilediği öğretmen/yöneticilerle paylaşılması sağlanacaktır.


 

 

Kozluk Mh. İnönü Cd. No32 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 90262 322 1269 (157)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.