KOCAELİ İL MEM ARGE

Liseler Arası TEKNOFEST Yarışmaları

Liseler Arası TEKNOFEST Yarışmaları

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenmekte olan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve 2016 yılından bu yana düzenlenmekte olan Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması'na üniversitelerimizden bugüne kadar yüzlerce takım üyesi binlerce öğrenci katılmış ve her yıl gerek üniversitelerimizde gerekse kamuoyunda artan bir heyecan oluşmuştur. Geleceğin teknolojileri olan İHA ve elektrikli araçların üniversite öğrencilerimiz tarafından geliştirilmesi, ülkemizi her alanda ileriye taşıyacak 'Milli Teknoloji Hamlesi'ne büyük katkı sağlamaktadır.  

Söz konusu heyecanı daha erken yaşlarda gençlerimizde oluşturabilmek, gençlerimizle birlikte toplumsal boyutta Milli Teknoloji Hamlesine olan inanç ve heyecanı daha büyük ölçüde yaşatmak açısından TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST kapsamında bu yıl 2. Liselerarası İHA Yarışması ile birlikte ilk kez Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları düzenlenmektedir. 

"2. Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması"lise seviyesindeki öğrencilerimizi İnsansız Hava Araçları teknolojilerine yönlendirmeyi, çalışmalar yapmalarına destek olarak bilgi, beceri ve kabiliyetlerini geliştirmeyi ve ülkemizin İHA teknolojisinde sahip olduğu rekabet gücünü artırmayı amaçlar. 

"1. Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması", herhangi bir kategori ve görev tanımı olmaksızın katılımcıların tamamen hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki (sabit kanat, döner kanat, çırpan kanat, hibrit vb.) İHA'larla her türlü bilimsel, teknolojik, yetenek ve beceriye dayalı uçuşları teşvik etmeyi ve ülkemizi İHA teknolojisinde başarılı ulusal ve uluslararası öğrencilerin buluşma noktası haline getirmeyi amaçlar.  

 "1.Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç (EC) Yarışları", gençlerimizde ve kamuoyunda alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmayı, ülkemizin batarya beslemeli araçlar teknolojilerindeki gelişimine katkı sağlamayı ve  katılımcılara mesleki ve sosyal alan deneyimi kazandırmayı amaçlar.  

 

LİSE VE DENGİ OKUL ÖĞRENCİLERİNİN KATILABİLECEKLERİ YARIŞMALAR  

Yarışma Adı 

Hazırlık Desteği ve Ödül Miktarı Üst Sınırları 

Yarışma Yeri 

Yarışma Tarihi 

Liseler Arası İHA Yarışması 

13.000 TL (Destek) 

25.000 TL (Ödül) 

Yunuseli Havaalanı Bursa 

13 - 18 Eylül 2021 

Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması 

18.000 TL (Destek) 

50.000 TL (Ödül) 

Yunuseli Havaalanı Bursa 

13 - 18 Eylül 2021 

Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 

25.000 TL (Destek) 

30.000 TL (Ödül) 

İstanbul Park Yarış Pisti 

29 Ağustos -05 Eylül 2021 

 

 

 Başvurular, https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/tr/  sistemi üzerinden alınmaktadır. 

 

Başvuru için son tarih: 15 Mart 2021

Kozluk Mh. İnönü Cd. No32 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 90262 322 1269 (157)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.