KOCAELİ İL MEM ARGE

TÜBİTAK 2202 ULUSAL BİLİM OLİMPİYATLARI PROGRAMI ÇAĞRI DUYURUSU

TÜBİTAK 2202 ULUSAL BİLİM OLİMPİYATLARI PROGRAMI ÇAĞRI DUYURUSU

TÜBİTAK 2202 ULUSAL BİLİM OLİMPİYATLARI

Programın Amacı: Ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlamaktır.

Sınava Başvuru: Bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya ve matematik dallarında 8910 ve 11. sınıfa ve hazırlık sınıfına devam etmekte olan öğrenciler sınava başvurabilirLise son sınıf öğrencileri programa başvuramaz.

Ortaokul bilgisayar ve ortaokul matematik dallarında 567 ve 8sınıfa devam etmekte olan öğrenciler sınava başvurabilir.

Başvuru Tarihi: 13 Temmuz-7 Ağustos 2020

Başvuru Adresi: https://tubitak.istanbul.edu.tr/

Sınav Yöntemi: Sınav iki aşamalı olarak yapılır. Birinci aşama sınavı; 29.08.2020 tarihinde BİDEB adına TÜBİTAK tarafından 2020 yılı çağrısı için yetkilendirilen İstanbul Üniversitesi tarafından, ikinci aşama sınavı ise TÜBİTAK web sitesinde ilan edilen tarihlerde BİDEB tarafından yapılır.

 

Destek Kapsamı ve Ödüller:

  •  Birinci aşama sınavında başarılı bulunan öğrenciler Yaz Okulu'na çağrılır ve ikinci aşama sınavına hazırlık amaçlı kampa alınır. İkinci aşama sınavında başarılı bulunan öğrencilere TÜBİTAK tarafından ulusal düzeyde madalyabaşarı belgesi ve para ödülü verilir. İkinci aşama sınavında başarılı bulunan öğrenciler Kış Okulu'na davet edilir.
  • Takım seçme sınavları sonucunda bütün dallarda Uluslararası ve Bölgesel Bilim Olimpiyatları Takımları belirlenir. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına katılan ve derece alan öğrencilere TÜBİTAK tarafından para ödülü verilir (Ödül miktarları için: https://www.tubitak.gov.tr/tr/olimpiyatlar/uluslararasi-bilim-olimpiyatlari/icerik-oduller ).
  • Bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya ve matematik sınav dallarında Türkiye genelinde dereceye giren öğrenciler; katıldıkları ilk Üniversite Giriş Sınavı'nda bir defaya mahsus olmak üzere, aldıkları dereceye göre ek katsayı uygulamasından yararlanırlar.
  • Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş ya da bronz madalya kazanan lise öğrencilerinin, üniversiteye ilk giriş sınavında bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız yerleştirilme veya ek katsayı hakkından yararlandırılmaları, her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ile Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu hükümlerine göre yapılır.
  • Bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya ve matematik dallarında ulusal/uluslararası alanda derece alan öğrenciler olimpiyatlara katıldıkları alanlarla ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak veya seçerek kayıt yaptırmaları halinde TÜBİTAK 2205-Lisans Bursunu almaya hak kazanırlar.
  • Birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler TÜBİTAK bünyesinde yürütülen 2248 Mentorluk Desteği Programından yararlanabilirler.

 


Çağrı Duyurusu ve Detaylı Bilgi içinhttps://www.tubitak.gov.tr/tr/olimpiyatlar/icerik-ulusal-bilim-olimpiyatlari

Kozluk Mh. İnönü Cd. No32 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 90262 322 1269 (157)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.