KOCAELİ İL MEM ARGE

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri

 

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı (BİTO) tarafından 2014 yılında başlatılan Bilim Söyleşileri, alanında uzman bilim insanlarını; ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerle bir araya getiren, yaklaşık 1- 1,5 saatlik sunum ve soru-cevap bölümlerinden oluşan etkinliklerdir.

 

Söyleşiler, tamamen bilimsel temelli anlatılar olup erken yaşlardan itibaren gençlerimizde bilim iletişimini arttırmayı amaçlar. Konuşmacı; dinleyicilerle kariyerini, araştırma konularını, alanındaki yenilikleri ve tartışmaları ilgi uyandıracak bir biçimde kısaca aktarmaya çalışıp öncelikle kendi deneyimlerinden yola çıkarak bilimsel bir kariyerin nasıl şekilleneceği konusunda dinleyenlere örnek rol model oluşturur.

 

Konuşmacı, yaptıkları çalışmalar ve araştırmaların içeriğinden anlaşılır biçimde söz edip alanlarındaki ilgi çekici konulara ve tartışmalara dikkat çekerek dinleyicilerin konuya ilgi göstermesini sağlamaya çalışır. Söyleşilerde; dinleyenlere olabildiğince fazla bilgi aktarımı yerine onların basit bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi amaçlanır. Bu çerçevede toplumda bilim farkındalığını ve bilim okuryazarlığını geliştirmekle birlikte toplumun bilim dünyası ile doğrudan temasının artırılması hedeflenir.

 

Söyleşi içeriği ve sunum tekniği izleyici profiline uygun olarak belirlenir, izleyicilerin bilime olan ilgilerini arttırmak için interaktif bir sunum yapılır.

 

TAKVİM

 

Çevrimiçi Başvuru (Konuşmacı ve Ev Sahibi Okul/Kurum)

17 Ekim- 21 Kasım 2022

Değerlendirme ve Eşleştirme

22 Kasım- 26 Aralık 2022

Tarafların Bilgilendirilmesi

27 Aralık 2022 - 16 Ocak 2023

Söyleşi Tarihlerinin TÜBİTAK'a Bildirilmesi

17 Ocak- 31 Ocak 2023

Söyleşi Dönemi

6 Şubat- 2 Haziran 2023

 

 

Başvuru ve Detaylı Bilgi: https://bilimsoylesileri.tubitak.gov.tr/tr

Kozluk Mh. İnönü Cd. No32 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 90262 322 1269 (157)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.