KOCAELİ İL MEM ARGE

VETCharter Çalıştayı

Okullar Arası İş Birliği Ve İyi Uygulamaların Paylaşımı Kocaeli Çalıştayı 
VETCharter Çalıştayı

MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM HAREKETLİLİĞİ AKREDİTASYONU

Okullar Arası İş Birliği Ve İyi Uygulamaların Paylaşımı Kocaeli Çalıştayı

Basın Duyurusu

7-8 Ocak 2020 ? Luxor Garden Otel ? Kocaeli

 

TÜRKİYEDEKİ 10 ÖRNEK MESLEK LİSESİNDEN 2'Sİ İLİMİZDEN

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TR42 Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde; Türkiye Ulusal Ajansı Temsilcileri ve VETCharter sahibi kurum temsilcilerinin katılımcıları ile Kocaeli'nde 7-8 Ocak 2020 tarihlerinde "İşbirliği ve İyi Uygulamaların Paylaşımı" çalıştayı düzenlendi.

Avrupa Birliği ERASMUS+ Mesleki Eğitim alanında başarılı çalışmalara imza atarak gerek Türkiye gerekse uluslararası platformda başarılı çalışmalar yapan 10 (On) mesleki eğitim kurumunun katıldığı çalıştay bölgemiz otellerinden Luxor Garden Hotel'inde gerçekleştirildi.

Türkiye Ulusal Ajansı, her yıl açtığı bir çağrı ile Mesleki Eğitim ve Öğretim hareketliliği projelerini başarı ile tamamlayan kuruluşlara, VET Mobility Charter olarak adlandırılan Mesleki Eğitim Hareketliliği Akreditasyon Belgesi vermektedir.

Geçmiş yıllarda başarı ile tamamlanmış 3 (üç) ve daha fazla öğrenci / öğretmen hareketlilik projesi olan kurumların başvuru hakkı kazanabildikleri VETCharter Mesleki Eğitim Akreditasyon belgesine sahip Türkiye'de 10 mesleki eğitim kurum bulunmaktadır.

TR42 Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Dr. Mustafa Çöpoğlu'nun açılış konuşmaları ile başlayan çalıştay programı bölgemizde ve ülkemizde mesleki eğitimin önemine değindi. TR42 bölgesi olarak Kocaeli'nin ve çevre illerinin kalkınmasında eğitimin özellikler uluslararası çalışmalara imza atan mesleki eğitim kurumlarının sektöre öncülük ettiğinden bahsetti ve "Kalkınma Ajansı olarak Mesleki ve Teknik Eğitim temasında paydaşlarımızla birlikte bölgenin nitelikli insan gücünü sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda artırılmasına katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile gerçekleştirdiğimiz ve bu çalıştayın verimli geçmesini temenni ediyoruz. Bu çalıştay Bölgemiz ve ülkemiz mesleki ve teknik eğitim kurumlarının proje yazma yetkinliklerinin daha da artmasına katkı sunacaktır." şeklinde ekledi.

          Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fehmi Rasim Çelik'in konuşmaları ile şehir dışından gelen misafirlere ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ortaklığında gerçekleştirilen programda mesleki eğitim alanında birçok açık alan bulunduğunu, bunların yerel, ulusal ve uluslararası projeler ile desteklenmesi gerektiği konusuna vurgu yaptı ve "OSB'ler bünyesinde kurulan mesleki eğitim kurumları marka okullar olarak faaliyete geçmiştir. Örneğin GEBKİM'de kurulan mesleki ve teknik lise örnektir. Güney Kore'de eğitime özellikle Mesleki Eğitime verilen önem uluslararası iyi uygulama örneği olarak değerlendirilmelidir Ajansın desteği çok kıymetli." Şeklinde ifade etti.

 

07 ve 08 Ocak 2020 günlerinde yapılan çalıştay programında;

?           VETCharter sahibi kurumların kurum tanıtımları,

?           Avrupa'da Akreditasyon Belgesi Durumu ve İyi Örnekler Sunumu

?           Muhasebeleştirme Uygulamaları,

?           Hareketliliklerde ECVET Araçları ve VetExpress Portalı Tanıtımı

?           Hareketliliklerde karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri

?           VetCharter'la Daha İlerisi Etkinliği

?           Ulusal Ajansı'na sunulacak öneri ve taleplerin belirlenmesi

?           Uygulamaya Yönelik Öneri ve İstekler

?           ERASMUS+ KA1 ve KA2 için etkili başvuru önerileri konularında çalışmalar yapıldı.

 

          07 Ocak 2020 Salı günü sabah oturumunda aşağıda isimleri bulunan misafirlerimiz kurumlarının tanıtımını yaparak Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği Akreditasyon belgesi aşamasında şu ana kadar yapmış oldukları başarılı çalışmalara, kurumlarında yaptıkları iyi uygulamalara, karşılaşılan sorunlara ve çözümlere dair sunum gerçekleştirdiler.

 

İl

Kurum Adı

Adı Soyadı

Unvanı

Ankara

Türkiye Ulusal Ajansı

Muhammet Akif KILIÇ

Mesleki Eğitim Koordinatörü

Ankara

Türkiye Ulusal Ajansı

Ayşin Gülce KARAGENÇ

Proje Uzmanı

Kocaeli

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

Fatma AVŞAR

Uzman

Kocaeli

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı

Büşra DURU

Uzman

Ankara

Dikmen Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik And. Lis.

İlkay IŞIK

Öğretmen

Feriha POLAT

Öğretmen

Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi

Şeref ARSLAN

Öğretmen

ÖZGÜR IŞIK

Öğretmen

Gölbaşı Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik And. Lis.

Handan ARSLAN

Müdür

Sahibe KARA

Müdür Yardımcısı

Tolga TALAZ

Öğretmen

Antalya

Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik And. Lis.

Onur ARSLAN

Müdür Yardımcısı

Bilecik

Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Yusuf ÖZCAN

Müdür

Ali ARI

Müdür Yardımcısı

Tuncay ÇETİN

Öğretmen

Karaman

Temizel-Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bülent KARADEMİR

Müdür

İbrahim DURAN

Öğretmen

Kocaeli

Şehit Volkan Tantürk Mesleki ve Teknik And. Lis.

Metin YALAZ

Müdür

Gökhan Cihan ABAYHAN

Öğretmen

Gökçe ARSLAN

Öğretmen

Cemal ÖZYİĞİT

Müdür Yardımcısı

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Mehmet AKTAŞ

Müdür

Eyüp TARCAN

Proje Sorumlusu

Barış KOÇAKLIOĞLU

Proje Sorumlusu

Kütahya

Kütahya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Halil KURT

Müdür

Mustafa İNCİ

Müdür Yardımcısı

Engin EROĞLU

Öğretmen

Tokat

Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

ALİ KEMAL SATANER

Öğretmen

Harun DOLCEL

Öğretmen

Mustafa AKYÜZ

Öğretmen

Kurum tanıtımların sonrasında "Avrupa'da Akreditasyon Belgesi Durumu ve İyi Örnekler Sunumu" Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminden Mesleki Eğitim Koordinatörü Sayın Hasan Burçin Menteş gerçekleştirdi.

Sunumunda kurumların uluslararasılaşma stratejilerinin öneminden bahseden Menteş, öğretmen, öğrenci hareketliliği, eğitim görevlisi görevlendirme, uluslararası sınıf uygulamaları, yurtdışından öğrenci kabul etme, yabancı öğretmen görevlendirme ve uluslararası ağlar konularına olanak sağlayan ERASMUS+ hareketlilik VETCharter programının önemine ve fırsatlarına değindi.

Birinci gün öğleden sonra oturumunda "Muhasebeleştirme Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri" üzerine faaliyetler yapıldı.

Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği Akreditasyonu Okullar Arası iş Birliği ve İyi Uygulamaların Paylaşımı Kocaeli Çalıştayı ikinci gününde "Hareketliliklerde karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri" konulu etkinlik WEB2.0 araçları kullanılarak gerçekleştirildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde Türkiye Ulusal Ajansından Mesleki Eğitim Koordinatörü Sayın Muhammet Akif Kılıç ve Proje Uzmanı Sayın Ayşin Gülce Karagenç katılım sağlayarak; Yalova Düzce Bolu Sakarya illeri ve Kocaeli Bölgesi Mesleki Okullarından ve gelen idareci ve öğretmenlere ERASMUS+ programı Ana Eylem 1 ve 2 için etkili başvuru önerileri konularında sorularını cevapladı.

 

Ülkemiz ve Kurumlarımız için çok büyük bir fırsat oluşturan, Mesleki Eğitim Öğretim 'in cazibesini artırma amaçlı, Okul-sanayi iş birliğini geliştirmek, Ülkemizi coğrafyamızda yükselen bir değer kılacak yüksek nitelikli insan gücünü yetiştirebilmek adına Öğretmen ve eğitim kalitelerini arttırmak için kullanılacak olan VETCharter çalıştay programı Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme Hizmetleri Şubesi İl Ar-Ge Yöneticisi Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa Doğan'ın dilek ve temennileri ile kapandı.

 

Detay bilgi için; /meb_iys_dosyalar/2020_01/10145331_VETCharter_BasYn_Duyurusu_-_Faaliyet_sonrasY.pdf

Kocaeli Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi / PEK - Projeler Ekibi

Kocaeli Valiliği Yerleşkesi Defterdarlık  Binası K:1 No:3 T: +90262 300 5858'den 5884  F: +92262 321 1554

E-posta: projelerekibi41@meb.gov.tr  projelerekibi41@outlook.com 
Web: http://kocaeli.meb.gov.tr  http://kocaeliarge.meb.gov.tr

Kozluk Mh. İnönü Cd. No32 Pk41040 İzmit/KOCAELİ - 90262 322 1269 (157)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.